Trump kasırgası İngiltere’de

0
106

NATO zirvesinde müttefiklere yönelik eleştirileriyle fırtına koparan ABD Başkanı Trump, İngiltere ziyaretine de bomba bir röportajla başladı. İngiltere Başbakanı May’in AB’den çıkışı iyi yönetemediğini savunan Trump, eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson’ın iyi bir başbakan olacağını da söyledi. Dünkü görüşmelerde tonunu düşürse de Trump ülkede yoğun olarak protesto ediliyor.
Trump kasırgası İngiltere’de

BRÜKSEL’deki NATO Zirvesi’nde savunma harcamalarını artırmadığı için özellikle Almanya’ya ağır yüklenerek gündem olan ABD Başkanı Donald Trump, dört günlük çalışma ziyareti için önceki gün geldiği İngiltere’de de büyük protestolarla karşılanmakla kalmadı, Brexit (İngiltere’nin AB’den çıkışı) konusundaki görüşleriyle de İngiliz siyasi çevrelerinde adeta deprem etkisi yarattı. Trump ise bu mülakat üzerine dün yaptığı açıklamada, İngiltere Başbakanı May’i eleştirmediğini, sadece iki ülkenin ticaret yapabileceğinden emin olmak istediğini söylediğini aktardı.  

Trump’ın İngiliz Sun gazetesine hafta başında verdiği röportaj, ABD Başkanı’nın İngiltere Başbakanı May ve Kraliçe 2’nci Elizabeth ile dünkü programından saatler önce yayımlandı. Bu röportajda Trump, May’in Brexit (AB’den çıkış) müzakerelerine ilişkin açıkladığı ve AB karşıtı çevrelerce ‘ılımlı olduğu’ gerekçesiyle eleştirilen yaklaşımını hedef aldı. Mülakatta Trump, “Eğer böyle bir anlaşmaya varırlarsa, bizim muhatabımız İngiltere değil, AB olacak. Bu da muhtemelen İngiltere’nin ABD ile yapabileceği herhangi bir ticaret anlaşmasını öldürecek. AB ile yeterince güçlük yaşıyoruz zaten” diye konuştu.

FIRST LADY ŞIKLIĞI
ABD Başkanı Donald Trump tepki çekerken eşi Melania Trump şıklığı ve zerafetiyle İngiliz kamuoyunun odak noktası oldu. Eşinin İngiltere Başbakanı Theresa May ile görüştüğü sırada ABD first lady’si Chelsea Kraliyet Hastanesi’ni ziyaret etti. İngiliz modacı Victoria Beckham’ın renkli bir elbisesini giyen Melania Trump, önceki akşamki resepsiyondaki uçuk sarı tuvaletiyle de “Güzel ve Çirkin”deki Belle (Güzel) karakterine benzetildi.

Başkan Trump, dün Windsor kentinde Kraliçe 2’nci Elizabeth ile de görüştü. Programına göre dün akşam saatlerinde de İskoçya’ya geçmesi öngörülüyordu.

Başta Londra olmak üzere ülkenin pek çok kentinde dün yüz binlerce kişi Trump karşıtı gösterilere katıldı. ABD Başkanı’nın bugün İskoçya’nın Glasgow ve Edinburgh kentlerinde de protesto edilmesi bekleniyor.

Kaynak: Hürriyet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here