Resmi Gazete nedir? Son KHK Resmi Gazete’de yayımlandı

0
139


Bugün yayımlanan son KHK ile gündemde olan Resmi Gazete nedir? İlk olarak 7 Şubat 1921 tarihinde çıkan Resmi Gazete, Ceride-i Resmiye adıyla yayınlanıyordu. İşte Resmi Gazete’ye dair detaylar


Resmi Gazete 7 Ekim 1920 günü kuruldu. Resmi Gazete’de hükûmet, meclis, cumhurbaşkanı ve başbakan tarafından çıkan kararname, yasa, yönetmelik, genelge gibi kararları yayımlanıyor. İlk adı Ceride-i Resmiye olan sonra Resmi Ceride adıyla yayımlanan ve son olarak da Resmi Gazete adını alan yayım hakkında detaylar haberimizde. 

RESMİ GAZETE NEDİR?

T.C. Resmî Gazete, Türkiye’nin 7 Ekim 1920 günü kurulan ve 7 Şubat 1921 tarihinden itibaren çıkmaya başlayan resmî gazetesidir. Amacı hükûmet, meclis, cumhurbaşkanı ve başbakan tarafından çıkan kararname, yasa, yönetmelik, genelge gibi kararları yayınlamaktır.

İlk kurulduğu zamanlar Ceride-i Resmiye adıyla yayınlanan gazete 10 Eylül 1923 tarihinden itibaren Resmi Ceride adıyla yayınlanmaya devam etmiştir. Bu dönemlerde yayın bazı aksamalara maruz kalmıştır. Bakanlar Kurulunun Mayıs 1925 tarih ve 1970 sayılı kararnamesi ile yürürlüğe konulan Resmi Ceridenin Sureti Muntazamada Neşir ve Muamelatının Tarzı İcrası hakkındaki talimatnamenin kabulüyle birlikte sürekli yayına geçmiştir. 17 Aralık 1927 tarihindeki 763. sayıdan itibaren de Türkiye Cumhuriyeti Resmî Gazete adıyla yayın hayatına devam etmektedir.

Başbakanlığa bağlı Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Resmî Gazete, eş zamanlı olarak internet ortamına aktarılmakta olup, Bilgi İşlem Başkanlığı’nın teknik desteği ile Resmî Gazete Bilgi Sistemi’nce yayınlanmaktadır.

Tertip Numarası

İlk iki tertip numarası Osmanlı döneminde çıkan Takvim-i Vekayi’ye ayrılmıştır (İkinci Meşrutiyet öncesi ve sonrası)

Resmî Gazete’nin kurulmasından 27 Mayıs ihtilali’ne kadar geçen zamanda 3. tertip düsturlar (no: 1-10514), ihtilal döneminde 4. tertip düsturlar (no: 10515-10945) toplanmıştır. 1 Kasım 1961 tarinden beri 5. tertip düsturlar toplanmaktadır.

 

 

 

Kaynak: HaberTürk

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here