Yazar Beki İkala Erikli’nin katiline verilen cezanın gerekçesi belli oldu

0
105


“Melekler ile Yaşamak” adlı kitabın yazarı ve yaşam koçu Beki İkala Erikli’yi öldürdüğü gerekçesiyle Sinem Koç’u “Tasarlayarak kasten öldürmek” suçundan indirim uygulamadan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptıran mahkeme heyeti, gerekçeli kararını açıkladı. 10 sayfalık gerekçeli kararda sanık Sinem Koç’un, Beki İkala Erikli’yi öldürmeye karar verdikten sonra eylemi gerçekleştirmiş olması dolayısıyla öldürme eylemini tasarlayarak gerçekleştirdiği hususunda tam bir vicdani kanıya varıldığı belirtildi. Kararda, sanığın, maktül Beki İkala Erikli’yi öldürmesine ilişkin basın huzurunda açıklama yaptığı ve gerçekleştirdiği eylemden dolayı herhangi bir pişmanlık göstermediği vurgulandı.


İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nce hazırlanan 10 sayfalık gerekçeli kararda, ‘Meleklerle Yaşamak’ isimli kitabın yazarı Beki İkala Erikli’nin ‘Meleklerle iletişim kurma’ adı altında tanıtım ve seminer çalışmaları yaptığı, sanık Sinem Koç’un Beki İkala Erikli’nin kitabını okuduktan sonra bu seminer çalışmalarına izleyici olarak katıldığı anlatıldı. DHA’nın haberine göre, sanık Koç’un kitap içeriği ve katılmış olduğu seminer çalışmalarından sonra olumsuz etkileşim içerisine girerek psikolojik değişimler yaşadığı ve bu durumun sorumlusu olarak gördüğü kitabın yazarı Erikli’yi kendisine ve başkalarına zarar vermesini engellemek saiki ile öldürme kararı verdiği kaydedilen gerekçeli kararda, sanık Koç’un kararını gerçekleştirmek amacıyla olayda kullandığı ruhsatsız tabancayı olaydan bir süre önce temin ettiği, tabancayı birlikte yaşadıkları evde annesinin gördüğü vurgulandı. Sanık Koç’un annesinin beyanlarına göre zaman zaman Beki İkala Erikli hakkında ‘Bu kadını öldüreceğim’ gibi sözler sarf ettiğinin anlaşıldığına dikkat çekilen gerekçeli kararda, olay tarihinde yazar Erikli’nin çalışma ofisinin bulunduğu apartmanın girişine geldiği, bu sırada Koç’un merdiven boşluğunda bir süre saklandıktan sonra bürosunun bulunduğu kata çıkmak için asansör bekleyen Erikli’ye arkasında yaklaşarak sırt bölgesine bir el ateş ettiği anlatıldı. Koç’un, yere düşen Erikli’nin ardından peş peşe 3 el daha ateş ettiği, yazar Beki İkala Erikli’nin öldüğü ifade edildi.

“ÖLDÜRME EYLEMİNİ TASARLAYARAK GERÇEKLEŞTİRDİĞİ HUSUSUNDA TAM BİR VİCDANİ KANIYA VARILMIŞTIR”

“Sanık ilk andan itibaren maktulün yazmış olduğu kitabın dengesini bozduğunu, enerji alanlarını açtığı, halüsilasyonlar ve örümcekler gördüğü, örümceklerin kendisine zarar vereceğinden korktuğu, uyuyamadığı bütün bu olumsuzlukların maktulün yazmış olduğu kitaptan kaynaklandığı bu yüzden öldürdüğünü savunmuştur” denilen gerekçeli kararda şu ifadelere yer verildi: Olayın öncesinde annesi ve duruşmada yeminle dinlenen diğer tanıklarla yapmış olduğu görüşmeler, olayda kullandığı tabancayı temin etmesi, birlikte yaşadığı annesinin tanık olduğu tutum ve davranışları maktulü öldürmeye yönelik beyanları ve aşamalarda yapmış olduğu savunmaları dikkate alındığında sanığın, maktulü öldürmeye karar verdikten sonra eylemi gerçekleştirmiş olması dolayısıyla öldürme eylemini tasarlayarak gerçekleştirdiği husunda tam bir vicdani kanıya varılmıştır.”

“HERHANGİ BİR PİŞMANLIK GÖSTERMEMİŞTİR”

“Alınan sağlık raporunda sanığın cezai sorumluluğunun tam olduğunun belirtildiği ifade edilen gerekçeli kararda sanığın maktulü ‘tasarlayarak kasten öldürme’ ve ‘ruhsatsız tabanca taşıma’ suçlarını işlediği husunda tam bir vicdani kanaate varılmıştır. Sanığın olay sonrasındaki davranışları, maktulü öldürmesi hususunda basın huzurunda yapmış olduğu açıklamaları ve gerçekleştirdiği eylemden dolayı herhangi bir pişmanlık göstermemiş olması nedeniyle hakkında oy birliğiyle hüküm kurulmuştur” denildi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Beki İkala Erikli, 16 Aralık 2016 tarihinde Beyoğlu’ndaki ofisinin bulunduğu apartmanın girişinde ölü bulundu. Cinayetin ardından harekete geçen polis, yazarın seminerlerine de katılan ve okurlarından olan 31 yaşındaki Sinem Koç’un işlediğini tespit etti. Sinem Koç., cinayetten bir gün sonra yakalandı ve tutuklandı. Sinem Koç, hakkında açılan davada “Tasarlayarak kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ve “Ruhsatsız silah taşıma” suçundan da 1 yıl hapis ve 600 TL adli para cezasına çarptırılmıştı.

Kaynak: HaberTürk

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here