Merkel mülteci krizinde çıkış yolu arıyor

0
139


Almanya’da, göç politikası konusunda Başbakan Angela Merkel ile anlaşamayan İçişleri Bakanı Horst Seehofer istifa tehdidinde bulundu. Aynı zamanda koalisyon ortağı CSU’nun lideri olan Seehofer’in çıkışı hükümetin geleceği konusunda soru işaretlerine yol açtı. Merkel ile Seehofer hükümetin geleceği adına yeniden buluşacak


Almanya’da Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Genel Başkanı ve İçişleri Bakanı Horst Seehofer, koalisyon ortağı Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı ve Başbakan Angela Merkel ile sığınmacı ve iltica politikasına ilişkin yaşadığı görüş ayrılığı konusunda uzlaşmak üzere bir kez daha CDU ile görüşüleceğini söyledi. Gazete Habertürk’te yer alan habere göre önceki gün parti yönetimi ve bakanlık görevinden istifa ettiği yönünde haberler çıkan Seehofer’in, CSU yönetim kurulu toplantısında görevlerinden ayrılmayı önerdiği ifade edilmişti. Parti yönetiminin daha sonra Seehofer’i kararından vazgeçirimeye çalıştığı bildirilmişti.

SON BİR ŞANS

Seehofer, Münih’te pazar günü sabaha karşı yaptığı açıklamada, partisinin gece yapılan yönetim kurulu toplantısında görevlerinden ayrılacağını ve bunu 3 gün içerisinde gerçekleştirmek istediğini söylemişti ancak şimdi CDU ile uzlaşmak için “bir ara adım” atacağını belirtti. “Anlaşmak umuduyla Berlin’de bir kez daha CDU ile görüşeceğiz” ifadesini kullanan Seehofer, diğer kararların bu toplantıdan sonra verileceğini kaydetti.

EKİM SEÇİMLERİ

CDU ve CSU 69 yıldır mecliste ortak grup kuruyor. ‘Kardeş partiler’ olarak anılmalarının temelini CSU’nun sadece Bavyera’da, CDU’nun ise Bavyera dışındaki bütün eyaletlerde teşkilatının olması oluşturuyor. CSU’yu en çok Almanya İçin Alternatif Partisi (AfD) korkutuyor. Anketlere göre Bavyera’yı yöneten CSU ekimdeki eyalet seçiminde mutlak çoğunluğu kaybedebilir.

CSU’NUN MÜLTECİ KOTASI ISRARI

Almanya İçişleri Bakanı Seehofer, başka bir AB ülkesinde önceden kayıt altına alınan, Almanya’da daha önce iltica talebi reddedilen veya belgeleri olmayan sığınmacıların ülke sınırlarından geri çevrilmesini talep ediyor. Başbakan Merkel ise konuyu AB düzeyinde çözmek istiyor.

Seehofer mülteci krizinde Başbakan Angela Merkel’i inciten ilk hamleyi bundan 2 yıl önce yapmıştı. Seehofer partisinin genel kongresine davet ettiği Merkel’i eleştirmiş ve küçük düşürmüştü. CSU’nun 2015 yılındaki parti kongresinde birkaç aydır Almanya’ya akın eden mültecilere üst sınır getirilmesini kararlaştırmış, Başbakan Merkel ise kongredeki konuşmasında bunun kabul etmeyeceğini açıkça dile getirmişti. Bunun üzerine Seehofer “mülteci sayısı sınırlandırılmadığı takdirde Hıristiyan Birlik partilerinin halkın desteğini kaybedeceğini” söylemişti.

Seehofer Federal Meclis’teki meclis grubu ortaklığının geleceğini de gündeme getirerek, “Bizler kardeş partileriz. İmkânlar dahilinde bu kardeşliği ortak meclis grubunda da sürdürmeyi arzuluyoruz” diyerek gözdağı vermişti. Bunun üzerine Merkel 13 dakika sonra salonu terk etmiş ancak Seehofer kongrede ‘üst sınır’ talebine Merkel’den onay alamamıştı.

 

 

Kaynak: HaberTürk

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here