İsrail’den tartışmalı bir karar daha: Ödeneği kesecekler!

0
153


ABD Başkanı Donald Trump’ın tartışmalı Kudüs kararının ardından, İsrail askeri gerçek mermilerle müdahale etmiş, yüzlerce Filistinli hayatını kaybederken, binlerce kişi yaralanmıştı. Pek çok Filistinli ise hapishanelerde tutulmaya devam ediyor. Yaşanan bu olayların ardından İsrail tarafında bir gelişme daha yaşandı ve İsrail parlamentosunda, Filistinli tutuklular ile şehit ailelerine ayrılan ödeneğin kesilmesini öngören yasa tasarısı kabul edildi


İsrail parlamentosu, Filistinlilerin vergilerinden Filistinli tutuklular ile şehit ailelerine ayrılan ödeneğin kesilmesini öngören yasa tasarısını onayladı.

Yediot Ahronot gazetesinin internet sayfasında yer alan habere göre, söz konusu tasarı parlamentonun ikinci ve üçüncü oylamalarında 87 milletvekilinden “kabul”, 15’inden “ret” oyu alarak yasalaştı.

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman, ocak ayında yaptığı açıklamada, İsrail yasalarını onaylayan bakanlar komitesinin, Filistinli şehitler ve tutuklular için tahsis edilen ödeneğin kesilmesini öngören bir yasa tasarısı hazırladığını duyurmuştu. İsrail parlamentosu, söz konusu yasa tasarısının ilk oylamasını mart ayında gerçekleştirmişti.

İsrail yönetimi, Filistinliler adına, kontrolü altındaki sınır kapılarından topladığı yıllık 2 milyar doları iki taraf arasında imzalanan anlaşma gereğince Filistin hazinesine aktarıyor. Filistin hükümeti ise bu vergilerden İsrail hapishanelerindeki tutuklular ile şehit edilenlerin ailelerine sembolik maaş tahsis ediyor. Söz konusu yasayla bu vergilerden yaklaşık 300 milyon dolarlık kısmının kesilmesi hedefleniyor.

Kaynak: HaberTürk

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here