Son dakika: Tarihçi Fuat Sezgin’in cenazesi kaldırılıyor

0
158


Son dakika haberi… Prof.Dr. Fuat Sezgin bugün öğle ezanına müteakip Fatih Camisi’nde kılınacak cenaze namazının ardından İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi’nin yanında defnedilecek. Dünyaca ünlü İslam Bilim Tarihi araştırmacısı Sezgin’in cenazesine Cumhurbaşkanı Erdoğan da iştirak etti. Erdoğan, 2019 yılınının Fuat Sezgin yılı olarak ilan edileceğini söyledi. Sezgin, bir süredir tedavi gördüğü hastanede dün yaşama veda etmişti. Sezgin 94 yaşındaydı


94 yaşında yaşama veda eden dünyaca ünlü İslam bilim tarihi araştırmacısı Prof. Dr. Fuat Sezgin’in cenazesi bugün öğle namazını müteakip Fatih Camisi’nden kaldırılıyor.

Cenaze, kendisinin öncülüğünde kurulan ve üstün nitelikli eserler ortaya koyan İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi’nin yanında defnedilecek. Sezgin’in cenaze törenine Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.

Erdoğan’ın cenazede yaptığı konuşmadan satır başları şu şekilde:

“Hocamızın hayatı boyunca pek çok eseri var. İslam, bilim, düşünce, tıp, astronomi ve diğer alanlarda kaleme aldığı eserlerle beraber raflara dizdiğimizde 1300 ciltlik bir eser. Hatta ve hatta kalan yurt dışındaki eserlerin getirilmesi konusundaki çalışmalarımız da sürüyor.

2019 yılını inşallah Prof Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Yılı olarak ilan edeceğiz. Bunun da talimatını verdik. Bu da ilim irfan tarihimiz için inşallah hayırlara vesile olur.

94 yıllık bir hayat. Ama malum bu 60 yılında İstanbul Üniversitesi’ndeki malum olaylardan sonra hocamız da sürgün yiyen insanlardan bir tanesi olmuş, çalışmalarını Almanya’da sürdürmüş. Böyle bir insan.”

PROF. DR. FUAT SEZGİN KİMDİR?

Bitlis’te 24 Ekim 1924’te dünyaya gelen Fuat Sezgin, Erzurum’da ortaokulu ve liseyi bitirip 1943’te İstanbul’a geldi.

İstanbul Üniversitesi Şarkiyat Araştırmaları Enstitüsü’nde alanında en tanınmış uzmanlardan Alman şarkiyatçı Helmut Ritter’in öğrencisi olan Sezgin, Ritter’in tavsiyesi üzerine İslam bilimlerine yöneldi.

Sezgin, 1951’de İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ni bitirdikten sonra, Arap Dili ve Edebiyatı üzerinde doktora yaptı. “Buhari’nin Kaynakları” konulu doktora tezini tamamlayan Sezgin, 1954’te doçent oldu. Sezgin, bu çalışmasıyla hadis kaynağı olarak İslam kültüründe önemli bir yere sahip olan Buhari’nin, bilinenin aksine sözlü kaynaklara değil yazılı kaynaklara dayandığı tezini ortaya attı. Fuat Sezgin’in, “Buhari’nin Kaynakları Hakkında Araştırmalar” adındaki takdim tezi 1956’da yayımlandı.

Türkiye’de 1960’ta askeri darbenin iktidara getirdiği hükümet tarafından hazırlanan ve 147 akademisyenin üniversitelerden men edildiği listede kendi adının da bulunması üzerine Türkiye’den ayrılan Sezgin, Frankfurt Üniversitesi’nde çalışmalarına devam etti.

Cabir ibn Hayyan konusunda 1965’te yazdığı ikinci doktora tezini Frankfurt Üniversitesi Institut für Geschichte der Naturwissenschaften’a sunan ve bir yıl sonra profesör unvanını kazanan Sezgin, aynı yıl kendisi gibi şarkiyatçi olan Ursula Sezgin ile evlendi. Sezgin’in kızı Hilal, 1970’te dünyaya geldi.

İnsanlık tarihinin başlangıcından bugüne kadar sahasında yazılan en kapsamlı eser olan Arap-İslam Bilim Tarihi’nin ilk cildini, 1967’de tamamlayan Sezgin, eserin 18. cildini yazıyordu.

Sezgin, Süryanice, İbranice, Latince, Arapça ve Almanca da dahil 27 dili çok iyi derecede biliyordu. 

45 BİN CİLTLİK KİTAPLA BİLİMLER TARİHİ KÜTÜPHANESİ’Nİ KURDU

Prof. Dr. Fuat Sezgin’in Frankfurt’ta kurduğu İslam Bilim Tarihi Müzesi’nde, İslam kültür çevresinde yetişen bilim insanlarının buluşlarını bilimsel alet, araç ve gereçlerinin yazılı kaynaklara dayanarak yaptırdığı 800’den fazla örneği sergileniyor.

Aynı binada hayatı boyunca dünyanın her yerinden büyük bir özenle, zorluk ve sıkıntılara katlanarak aldığı 45 bin ciltlik kitapla kurduğu Bilimler Tarihi Kütüphanesi de yer alıyor. Bazı kitapları, sahasında orijinal tek nüsha olma özelliğini taşıyan bu kütüphane, İslam Bilimler Tarihi açısından dünyada tek olma özelliğine sahip, koleksiyon bir ihtisas kütüphanesi.

Sezgin’in olağanüstü gayreti ve çalışmalarıyla 2008’de, tamamına yakını bağış olarak kazandırılmış yaklaşık 700 eserin olduğu “İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi” İstanbul Gülhane Parkı içerisindeki binada hizmet veriyor.

İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Müzesi’nin faaliyetlerini desteklemek amacıyla 2010’da Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı kuruldu.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi bünyesinde kurulan Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Enstitüsü ise 2013 yılında faaliyetlerine başladı.

Uluslararası çeşitli akademilerin üyesi de olan Prof. Dr. Fuat Sezgin, yaşamı boyunca Kahire Arap Dili Akademisi, Şam Arap Dili Akademisi, Fas Rabat Kraliyet Akademisi, Bağdat Arap Dili Akademisi, Türkiye Bilimler Akademisi şeref üyeliği de dahil olmak üzere çok sayıda önemli ödül ve nişana layık görüldü.

Erzurum Atatürk Üniversitesi, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi, Kayseri Erciyes Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi tarafından Sezgin’e fahri doktora unvanı verildi. Ayrıca Frankfurt am Main Goethe Plaketi, Almanya Birinci Derece Federal Hizmet Madalyası, Almanya Üstün Hizmet Madalyası, İran İslami Bilimler Kitap Ödülü, Hessen Kültür Ödülü ve Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü sahibidir.

Prof. Dr. Fuat Sezgin’in öncülüğünde kurulan İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi de üstün nitelikli eser ve ortaya konan özgün çalışmalardan dolayı kurum statüsünde Kültür ve Turizm Bakanlığı 2016 Özel Ödülü’ne layık görüldü. 

Kaynak: HaberTürk

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here