Uzay vatandaşlığına nasıl geçilir?

0
177

Uzay ülkesine başvuru şartları nelerdir? Asgardia başvuru şartları nelerdir? Uzay ülkesi Asgardia nedir? "Gökyüzü kenti" olarak da bilinen uzay ülkesi nerededir? Uzay ülkesinde kaç kişi yaşayacak? Uzay ülkesi başvuru nasıl olur? Uzay vatandaşlığı nedir? Uzay vatandaşlığına nasıl geçilir?Uzay ülkesine kimler başvurabilir? Igor Ashurbeyli kimdir? Uzay ülkesi başvuru süreci nasıl? Uzay ülkesi vatandaşı nasıl olunur? Uzay ülkesi başvuru süreci ile ilgili tüm bilgiler bu haberimizde.
Uzay vatandaşlığına nasıl geçilir?

Uzay ülkesi vatandaşlık başvurusu yapanlar arasında Türkiye ilk sıralarda yer alıyor. Asgardia’nın internet sitesine göre en çok vatandaşlık başvurusu ise 31 bin 853 kişi ile Çin oldu. Türkiye ise 29 bin 82 başvuru ile ikinci sırada.

Peki Uzay Ülkesi Başvurusu Nasıl yapılır?

Uzay ülkesi Asgardia’ya vatandaşlık başvurusu için şimdilik sadece resmi internet sitesi üzerinden kaydolabilirsiniz. Şu an için uzay ülkesi vatandaşlığına geçmek için sadece resmi internet sitesine kaydolmanız yeterli. Fakat uzay ulusunun en yetenekli ve zeki insanlardan oluşmasını ön gören Asgardia yönetimi vatandaşlık başvurularında IQ testi yapmayı planladığını açıkladı. Öte yandan gelen bilgilere göre, planlanan IQ testinin ne zaman yürürlüğe gireceğinin henüz belli olmadığı kaydedildi.

 

Projenin yönetim kurulu, bir devrim yaratacağını söyledikleri uzay ülkesi Asgardia için en bilgili, yetenekli ve zeki insanların seçilmesini istediklerini belirttiler.

İlk uzay ülkesi olacak olan Asgardia, yönetim örgütlenmesini tamamlarken geçtiğimiz gün Azeri iş adamı Igor Ashurbeyli, uzay ülkesi Asgardia’nın devlet başkanı seçildi.

Törende uzay ülkesi Asgardia ile ilgili pek çok soru da yanıt buldu. İnternet üzerinden vatandaşlık başvurusu yapılan Asgardia uzay ülkseinin yönetimi, artık vatandaşlık başvurularında IQ testi yapılmasını düşündüklerini belirtti.

 Asgardia Nedir?

İskandinav mitolojisindeki tanrı Odin’in yönettiği Asgard’dan esinlenilen Asgardia uzay ülkesi, web sayfasındaki bilgilere göre, “Yeryüzünde bulunan diğer ülkelerin kısıtlamalarından bağımsız, özgür yaşama ortamı” sunacak.

Uzay ülkesi için vatandaşlık başvuruları devam ederken projenin lideri ve Asgardia devlet başkanı Igor Ashurbeyli, vatandaş olacakların Dünya’daki ülke vatandaşlıklarından çıkmalarına gerek olmadığını söyledi.

Igor Ashurbeyli ayrıca Asgardia vatandaşlarının fiziksel olarak Dünya’da yaşayacağını fakat Dünya’nın başka bir ülkesindeymiş gibi olacaklarını ifade etti. Uzay ülkesi başvurularının 100 bini geçmesi halinde “Birleşmiş Milletler”e uzay devleti olarak başvuracaklarını ekledi.

Proje araştırmacılarından Ram Jakhu, daha önce uzay ülkesi kurmaya çalışan kimsenin olmadığını söylerken,
projenin ilk olduğunu ve küçük yapı halinde başlayarak ileride orada yaşam süren bir millet olmayı başaracaklarını ifade etti.

Kaynak: Hürriyet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here